Chłodnice oleju hydraulicznego 24VDC

W wyniku przepływu pod ciśnieniem przez liczne przewężenia układu (zawory), oraz na skutek sprężania w pompie wzrasta temperatura cieczy hydraulicznej. Odpowiednie chłodzenie oleju w układzie hydrauliki siłowej przekłada się bezpośrednio na pracę układu hydraulicznego. Wysoka temperatura oleju powoduje jego rozrzedzenie, a co za tym idzie zmniejsza sprawność układu oraz obniża trwałość oleju, co w praktyce podnosi koszty związane z użytkowaniem maszyny. Obecnie można założyć, że jeżeli maszyna posiada układ hydrauliczny, to potrzebuje chłodnicy oleju (pomijając najprostsze, nierozbudowane układy).

Chłodnice hydrauliczne - budowa

Wymiennik ciepła oleju - zwany potocznie chłodnicą hydrauliczną charakteryzuje się prostą budową, nie odbiegającą od innych wymienników ciepła stosowanych w wielu różnych branżach. Chłodnice oleju hydraulicznego wykonane są najczęściej z aluminium a ich zasadniczym elementem służącym do odprowadzania ciepła są lamele przymocowane do kanałów olejowych wychodzących z kolektorów. Każda chłodnica posiada porty olejowe o rozmiarach odpowiadających maksymalnemu przepływowi oleju, do których podłącza się węże, oraz może być wyposażona w gniazdo mocowania termostatu. Nieodzownym elementem wymiennika ciepła oleju jest wentylator chłodnicy oleju, którego zadaniem jest zwiększenie przepływu powietrza pomiędzy lamelami, co zwiększa odprowadzanie ciepła. Wentylatory napędzane są najczęściej silnikami elektrycznymi sterowanymi przez prosty termostat, lub silnikami hydraulicznymi. Wentylatory chłodnic oleju o napędzie elektrycznym występują z silnikami na najpopularniejsze napięcia - 12VDC, 24VDC i 230VAC, istnieje jednak możliwość zastosowania specjalnego silnika na inne napięcie.

Optymalizacja temperatury - dobór odpowiedniej chłodnicy

W celu zapewnienia prawidłowej pracy układu hydraulicznego należy zadbać o odpowiedni dobór chłodnicy do wymagań. Wymiennik ciepła oleju należy dobierać uwzględniając maksymalny przepływ oleju, temperaturę pracy, oraz wymagane chłodzenie oleju. Tak, aby był w stanie odebrać i wyemitować do otoczenia wymaganą ilość ciepła generowanego przez układ hydrauliczny. Sprawność układu chłodzenia oleju podnosi zastosowanie chłodnic hydraulicznych w których do sterowania wentylatorem stosuje się termostat - dzięki temu rozwiązaniu chłodnica oleju reaguje na zmianę temperatury cieczy uruchamiając, bądź wyłączając wentylator automatycznie.

Zastosowanie chłodnic hydraulicznych

Wymiennik ciepła oleju znajdziemy praktycznie w każdym pojeździe wyposażonym w hydraulikę siłową np. żurawie hydrauliczne HDS, ciągniki rolnicze, koparki itp. Także w zastosowaniach stacjonarnych, gdzie temperatura pracy ze względu na umieszczenie urządzeń w pomieszczeniach może generować wysoką temperaturę oleju, chłodnice oleju hydraulicznego są nieodzownym elementem podnoszącym sprawność układu. Nie zastosowanie chłodnic hydraulicznych w projektowanym układzie można uznać za błąd i należy przyjąć że temperatura pracy i odprowadzanie ciepła to jedne z kluczowych zagadnień w procesie projektowym i powinny być traktowane na równi z maksymalnym przepływem oleju czy ciśnieniem w układzie.

Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 6

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 6

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Ładuję...