Silniki hydrauliczne

Co to jest silnik hydrauliczny oraz jaka jest różnica między silnikiem a pompą hydrauliczną?

Silniki hydrauliczne to urządzenia hydrauliczne będące elementami wykonawczymi układów hydrauliki siłowej, które mają za zadanie przekształcenie energii ciśnienia wytworzonego przez pompę w energię mechaniczną – moment obrotowy przekazywany przez wałek silnika hydraulicznego. Zasada działania silnika jest prosta i jednocześnie odwrotna w stosunku do zasady działania pompy hydraulicznej.

Rodzaje silników hydraulicznych

Podział silników hydraulicznych dokonywany jest ze względu na ich budowę. Możemy rozróżnić kilka podstawowych typów silników: silniki zębate, silniki hydrauliczne gerotorowe (orbitalne), silniki wielotłokowe, silniki łopatkowe. Każdy typ posiada określone zalety wynikające z jego konstrukcji, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór silnika do konkretnego zastosowania w maszynie.

Silnik hydrauliczny orbitalny (gerotorowy), zębaty oraz silnik wielotłokowy

Jednym z najbardziej popularnych jest silnik hydrauliczny orbitalny (zamienniki OMR, silnik hydrauliczny BMR, OMS silniki, silnik hydrauliczny SMM). Dzięki konstrukcji opartej o gerotor (geroler) wysoki moment obrotowy silnika hydraulicznego jest dostępny nawet gdy mamy niskie obroty wałka, ten typ klasyfikowany jest jako silniki hydrauliczne wolnoobrotowe. Budowa silnika hydraulicznego zębatego jest bardzo podobna do pompy zębatej. Różnica między silnikiem a pompą hydrauliczną może nie być zauważalna z zewnątrz urządzenia, jednak występują różnice konstrukcyjne wewnętrznych elementów takich jak uszczelnienia czy korpus. Ten typ charakteryzuje wysoka prędkość obrotowa silnika hydraulicznego przy stosunkowo nie dużym przekazywanym momencie obrotowym. Silniki wielotłokowe dzięki konstrukcji opartej o dużą liczbę tłoków umożliwiają uzyskanie zarówno niskich obrotów i dużego momentu, jak również wysokich obrotów bez zauważalnego spadku momentu obrotowego. Silnik hydrauliczny wielotłoczkowy znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wysokie parametry pracy są koniecznością.

Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 1-11 z 274

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 1-11 z 274

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Ładuję...

Motor hydrauliczny - zalety

Podstawową zaletą jest charakterystyka silników hydraulicznych, czyli ich duża moc uzyskiwana przy stosunkowo małych gabarytach, co pozwala na napędzanie elementów maszyn i pojazdów wymagających dużych momentów obrotowych przy jednoczesnym ograniczeniu rozmiaru napędu. Uniwersalność i szeroki zakres parametrów pracy sprawia, że silniki hydrauliczne są obecnie najpopularniejszym sposobem napędu maszyn w wielu gałęziach przemysłu i transportu.

Zastosowanie silników hydraulicznych

Silniki hydrauliczne charakteryzują się wysoką niezawodnością i sprawnością w porównaniu z innymi rodzajami napędów, dlatego są szeroko stosowane w przemyśle, transporcie czy też rolnictwie - wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka sprawność oraz niezawodność napędu. Przykładowe zastosowania silników hydraulicznych to silnik hydrauliczny wielotłoczkowy w instalacji hydraulicznej ciągnika rolniczego, silnik hydrauliczny rozrzutnika obornika napędzający adapter roboczy, silniki gerotorowe w owijarce do balotów. Bardzo często możemy znaleźć silnik hydrauliczny BMR napędzający szczotki w maszynach komunalnych (zamiatarki), a wałek silnika hydraulicznego zębatego napędza wentylator chłodnicy w wielu lokomotywach przemieszczających się po szlakach kolejowych. Moment obrotowy silnika hydraulicznego wprawia w ruch maszyny budowlane takie jak koparki, czy spychacze

Oferta IOW TRADE w zakresie silników hydraulicznych

W naszej ofercie posiadamy silniki hydrauliczne każdego rodzaju spełniające najwyższe wymagania pod względem jakości i niezawodności. Ogromną popularnością cieszą się nasze zamienniki OMR, charakteryzujące się długą bezproblemową pracą dzięki zastosowaniu dodatkowego łożyskowania wałka, co nie zawsze oferują silniki gerotorowe konkurencji. Dostarczamy silniki tłoczkowe zamienne do Bosch Rexroth, czy też Danfoss silniki o parametrach nie odbiegających od charakterystyki silników hydraulicznych renomowanych producentów. A szeroka gama silników zębatych pozwala zaspokoić wysokie wymagania stawiane przez klientów. Realizujemy także usługi takie jak regeneracja silników hydraulicznych, naprawa silników hydraulicznych, służymy wsparciem w doborze odpowiednich rozwiązań do konkretnej aplikacji w maszynie klienta.