Pompy hydrauliczne

Pompa hydrauliczna spełnia zadanie wytwornika ciśnienia i przepływu w układzie hydrauliki siłowej, a więc jest podstawowym elementem każdego urządzenia z napędem hydraulicznym. Odpowiednia pompa hydrauliczna dobrana pod względem wymaganego przepływu cieczy hydraulicznej oraz ciśnienia roboczego dostarcza olej hydrauliczny do odbiorników umożliwiając tym samym wykonywanie pracy maszyny.

Pompy hydrauliki - budowa

Różne modele pomp hydraulicznych pomimo odmiennej konstrukcji posiadają zasadniczo elementy wspólne, a główna różnica w budowie polega na wykorzystaniu odmiennych elementów roboczych (wytwarzających ciśnienie). Podstawowym elementem każdej pompy oleju hydraulicznego jest korpus w którym umieszczone są części robocze, porty olejowe. Do korpusu pompy przykręcane są także: kołnierz przedni służący do mocowania urządzenia na maszynie, pokrywa tylna, dodatkowe elementy wspomagające pracę takie jak zawory, oraz przyłącze pompy hydraulicznej umożliwiające podłączenie węży do portów pompy. Ostatnim z elementów pompy oleju hydraulicznego wspólnym dla większości rodzajów jest wał napędzający części wewnętrzne wytwarzające ciśnienie oleju.

Odmienną budowę prezentują pompy ręczne. Jak sama nazwa wskazuje za napęd w tym przypadku odpowiada dźwignia ręczna zamiast wału.

Rodzaje pomp hydraulicznych

Ze względu na mnogość zastosowań oraz rozwiązań technicznych poszczególne modele pomp hydraulicznych możemy przypisać do konkretnego rodzaju przyjmując różne kryteria podziału. Podstawowym kryterium podziału jest podział ze względu na ciśnienie generowane przez pompy. Pod tym względem pompy hydrauliki dzielimy na:

Pompy hydrauliczne niskociśnieniowe, pompy hydrauliczne wysokociśnieniowe

Najczęściej wykorzystywanym kryterium podziału pomp jest rodzaj elementów roboczych pompy. Tutaj możemy wyróżnić:

pompy hydrauliczne śrubowe, pompy hydrauliczne łopatkowe, pompy hydrauliczne zębate, pompy hydrauliczne wielotłoczkowe, pomp hydrauliczne ręczne

Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 31-59 z 471

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 31-59 z 471

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Ładuję...

Pompy hydrauliczne śrubowe

Wykorzystują w swojej konstrukcji elementy śrubowe, które podczas obrotu zwiększają ciśnienie oleju hydraulicznego. Jest to rzadko spotykany typ pomp stosowany w specyficznych rozwiązaniach konstrukcyjnych maszyn.

Pompy hydrauliczne łopatkowe

Są wykorzystywane przede wszystkim w zastosowaniach przemysłowych. Pompa łopatkowa posiada wirnik z zamocowanymi do niego łopatkami, które podczas obrotu ślizgając się po specjalnie wyprofilowanym korpusie doprowadzają do zwiększenia ciśnienia oleju w pompie.

Pompy hydrauliczne zębate

Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj pomp. Pompy zębate znajdują szerokie zastosowanie praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu i maszynach oraz pojazdach roboczych. Można powiedzieć, że obecnie jest to podstawowy rodzaj pomp stosowanych w układach hydrauliki siłowej. Pompy zębate możemy dodatkowo podzielić pod względem typu zazębienia kół zębatych wewnątrz pompy. Wyróżniamy pompy o zazębieniu wewnętrznym, oraz pompy o zazębieniu zewnętrznym. Przy czym zdecydowanie większą popularnością cieszą się pompy o zazębieniu zewnętrznym. Podstawowym materiałem z którego wykonuje się korpusy pomp jest aluminium, jednak istnieją rozwiązania z korpusem wykonanym z żeliwa tzw. "żeliwna pompa zębata", co zmniejsza hałas, który generuje pompa hydrauliczna olejowa. Tego rodzaju pompy posiadają stałą wydajność i jeden kierunek pracy. Pompy te mogą być łączone w zespoły pomp (pompa zębata tandemowa) o różnych wydajnościach sekcji. Pompy o zazębieniu zewnętrznym dzielimy na tzw. grupy. Bardzo często przy opisie pompy możemy zauważyć "pompa hydrauliczna grupa ...", jest to opis odnoszący się do wielkości pompy ułatwiający standaryzację i dobór elementów. Najpopularniejsze grupy pomp oznaczamy od 1 do 3. Oddzielną kategorią są specjalistyczne pompy jak np. pompa hydrauliczna podnośnika stosowana w budowie ciągnika rolniczego. Należy także wspomnieć o zębatych dzielnikach strumienia, które dzielą z pompami zębatymi praktycznie całą budowę, poza wałkiem napędowym. IOW TRADE posiada w ofercie pompy hydrauliczne zębate różnych producentów, największą popularnością cieszą się pompy zębate Casappa, pompy żeliwne Casappa, dzielniki strumienia Casappa, a także zamienniki pomp hydraulicznych zębatych marki Amberline, gdzie najbardziej poszukiwaną okazuje się pompa hydrauliczna 1 sekcyjna zębata, która może być stosowana np. jako element zastępujący pompy zębate Galtech.

Pompy hydrauliczne wielotłoczkowe

Pompy hydrauliczne tłoczkowe możemy podzielić na: pompy hydrauliczne wielotłoczkowe osiowe, oraz pompy hydrauliczne wielotłoczkowe promieniowe. Podział ten odnosi się do umiejscowienia elementów roboczych - tłoczków względem wału napędowego pompy. W związku z tym pompy hydrauliczne wielotłoczkowe osiowe maja bardziej kompaktową budowę, jednak są w stanie wygenerować mniejsze ciśnienie niż pompy hydrauliczne wielotłoczkowe promieniowe. Pompa tłoczkowa może posiadać budowę umożliwiającą pracę pompy przy zmiennej wydajności sterowanej np. przez system Load Sensing. Tego typu rozwiązania uważane są za najbardziej zaawansowane i stosowane tam, gdzie wymagana jest duża wydajność oraz możliwość dokładnego sterowania wydatkiem pompy. Pompa tłoczkowa jest znacznie bardziej skomplikowana od pozostałych typów pomp i w związku z tym wymaga bardziej uważnej obsługi oraz serwisu.

Pompy hydrauliczne ręczne

Są to najprostsze z dostępnych typów pomp. Ciśnienie wytwarzane jest podczas ruchu dźwigni, która za pośrednictwem tłoczka przetłacza olej. Możemy wyróżnić pompy ręczne jednostronne oraz dwustronne. Pompka hydrauliczna dwustronna przetłacza olej podczas ruchu dźwigni w dół jak i w górę. Tego typu pompy hydrauliczne niskociśnieniowe stosowane są np. jako pompa hydrauliczna podnośnika kabiny ciężarówek, lub jako dodatkowe urządzenia awaryjne w bardziej zaawansowanych układach.