Rozdzielacze hydrauliczne

Czym są rozdzielacze hydrauliczne i jaką pełną funkcję?

Zasadniczym zadaniem, które spełnia rozdzielacz hydrauliczny jest sterowanie przepływem cieczy hydraulicznej do odpowiedniego portu w zależności od potrzeb użytkownika. Rozdzielacz hydrauliczny jest zatem zaworem hydraulicznym, który umożliwia sterowanie odbiornikami (siłownikami, silnikami hydraulicznymi), czyli elementami ruchomymi w urządzeniach i maszynach wykorzystujących hydraulikę siłową do napędu.

Budowa rozdzielacza hydraulicznego

Zasadniczym elementem rozdzielacza jest suwak o odpowiednio zaprojektowanym kształcie, którego ruch w korpusie wymuszany dźwigną ręczną lub innym rodzajem sterowania odblokowuje, lub przysłania kanały olejowe wewnątrz korpusu realizując tym samym przepływ oleju w odpowiednim kierunku. Większość rozdzielaczy posiada także zawór przelewowy zabezpieczający przed zbyt wysokim ciśnieniem, które mogłoby uszkodzić rozdzielacz. Ze względu na wymaganą wysoką dokładność wykonania elementów wewnętrznych duży wpływ na działanie rozdzielacza hydraulicznego ma czystość oleju w układzie hydraulicznym.

Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 121-140 z 466

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Zobacz jako Lista Siatka

Produkty 121-140 z 466

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Ładuję...

Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

Rozdzielacze monoblokowe i sekcyjne

Rozróżniamy różne rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych w zależności od kryterium podziału. Podstawowym kryterium jest podział na rozdzielacze hydrauliczne monoblokowe i sekcyjne. W przypadku monoblokowego mamy rozdzielacz hydrauliczny o jednej lub więcej sekcji umieszczonych we wspólnym korpusie zaworu, natomiast rozdzielacz hydrauliczny sekcyjny charakteryzuje się umieszczeniem każdej sekcji w oddzielnym korpusie łączonych w jeden rozdzielacz hydrauliczny wielosekcyjny w zależności od wymaganej liczby sekcji.

Asortyment rozdzielaczy dzielimy także ze względu na obsługiwaną wydajność układów do której dostosowana jest budowa rozdzielacza hydraulicznego. Przykładowo rozdzielacz hydrauliczny 4P80 będzie dostosowany do pracy przy przepływie oleju do 80l/min, natomiast rozdzielacz hydrauliczny Z50/3 będzie odpowiedni do układu o przepływie do 50l/min.

Klasyfikacja rozdzielaczy ze względu na sposób sterowania to przede wszystkim rozdzielacze hydrauliczne sterowane dźwignią - ten sposób sterowania jest najbardziej rozpowszechniony w układach hydraulicznych maszyn roboczych ze względu na prostotę wykonania i łatwość obsługi. Sterowanie tego typu może być rozbudowane o dodatkowe elementy takie jak sprężyny powrotne utrzymujące suwak w danym położeniu po zwolnieniu dźwigni, lub zatrzaski pozwalające na pracę rozdzielacza w danej pozycji bez potrzeby trzymania dźwigni (rozdzielacze z zatrzaskiem). Rozwinięciem sterowania dźwigniowego jest system sterowany joystickiem wykorzystujący linki sterujące umożliwiające przeniesienie układu sterowania na pewną odległość od samego rozdzielacza. Bardziej profesjonalne rozdzielacze hydrauliczne wyposaża się obecnie w sterowanie elektryczne realizowane za pośrednictwem cewki zmieniającej położenie suwaka. Rozwinięciem sterowania elektrycznego jest sterowanie proporcjonalne, w którym zyskujemy możliwość bezstopniowej regulacji poziomu otwarcia zaworu, a tym samym większy wpływ na układ hydrauliczny odpowiedzialny za realizację napędu elementów ruchomych maszyny.

Rozdzielacze hydrauliczne typu CETOP

Istnieją także bardziej wyspecjalizowane rozwiązania takie jak np. rozdzielacze hydrauliczne typu cetop - rozdzielacze hydrauliczne ze sterowaniem elektrycznym o kompaktowej budowie instalowane na specjalnym, znormalizowanym bloku używane w wielu aplikacjach mobilnych,

Zastosowanie rozdzielaczy

Funkcja rozdzielacza hydraulicznego jako elementu sterującego układem hydrauliki siłowej powoduje, że jest on niezbędny w praktycznie każdym urządzeniu wykorzystującym rozwiązania hydrauliczne. Szeroka oferta rozdzielaczy podyktowana jest wymaganiami jakie muszą spełniać te elementy układu hydraulicznego i mnogością zastosowań oraz rozwiązań hydraulicznych w których zalety rozdzielaczy hydraulicznych umożliwiają poprawne sterowanie układami roboczymi maszyn i urządzeń.

Zalety rozdzielaczy hydraulicznych

Zalety tego typu zaworów to przede wszystkim:

  • prosta budowa rozdzielacza hydraulicznego,
  • możliwość rozbudowy, zmiany konfiguracji poprzez wymianę lub dodanie elementów sterujących takich jak np. zatrzask do rozdzielacza,
  • przystępna cena rozdzielaczy,
  • łatwe podłączenie rozdzielacza hydraulicznego,